VOLIMO STVARALAŠTVO! VOLIMO UMJETNOST!

Učenici 2. b su tijekom nastavne godine 2022./2023. sudjelovali u međunarodnom projektu U svijetu likovnih umjetnika 5/Art in my heart 5. Putem različitih izvora, upoznali su život, rad i djela najvećih likovnih umjetnika svijeta i svoje domovine. Analizirali su njihove slikarske rukopise, djela i specifičnosti umjetničkih pravaca tijekom kojih su stvarali. Razvijali su maštu, obogaćivali svoj vizualni svijet, poticali su jedni druge i međusobno se nadopunjavali. A najviše od svega su voljeli stvarati.

Međunarodni projekt "Naša mala knjižnica"

Učenici 2. b Osnovne škole Jakovlje pod vodstvom učiteljice Ivane K. B. i u suradnji sa školskom knjižničarkom Lidijom J. P. sudjelovali su u međunarodnom projektu Naša mala knjižnica. Projekt je trajao tijekom nastavne godine 2022./2023. Cilj projekta je promicanje čitalačke kulture te europskih autora i ilustratora, poznatih i nagrađivanih u svojim zemljama. Projekt je namijenjen školama i vrtićima kako bi se djecu od rane dobi motiviralo na čitanje i kreativno izražavanje te upoznavanje s europskom književnošću. Tijekom nastavne godine učenici su bili upoznati sa šest knjiga, namijenjenih školarcima, različitih autora (Kamp Bravo; Božić je! Božić je!; Tiko i Piko: ludnica na pruzi; O zecu koji se volio smijati; Inspektor Joso; Slamka, Šlapica i vragolasta školarka). Svaki učenik je dobio kreativnu knjižicu s ciljem motivacije putem zanimljivih zadataka za čitanje kvalitetnih knjiga i bolje upoznavanje književnosti zemalja sudionika. Koordinatori su bili uključeni u online radionice pod organizacijom nakladničke kuće te su dobili dodatnu podršku u razmjeni ideja i stvaranju doživljaja svake knjige u projektu. Svaki je susret tematski predstavio jednu knjigu iz projekta metodičkim pristupom koji obuhvaća sva područja dječjeg razvoja, s naglaskom na izražavanje i poticanje predčitateljskih vještina i čitateljskih navika. Uz multimedijsku prezentaciju i izložene dijelove knjiga iz projekta, sudionici su mogli raspravljati, zamjećivati, predlagati, propitivati, razmatrati i učiti. Projekt je aktivno uključio djecu u aktivnosti nakon čitanja knjiga pa su tako učenici razmjenjivali knjižnog junaka s djecom iz drugih škola. Učenici 2. b Osnovne škole Jakovlje razmijenili su svog knjižnog junaka, Jakova Loptalka, s učenicima produženog boravka iz Osnovne škole Vladimira Vidrića iz Kutine. Oni su nam poslali lutka Tea s kojim smo proveli lijepe trenutke u školi, a učenici su ga nosili svojim kućama te su zajedničke aktivnosti zapisivali u posebnu bilježnicu. Neke od aktivnosti projekta bili su i stvaranje čitateljskog kutka, čitateljskog vlakića (zapisivali smo pročitana djela), literarni i likovni natječaj te nagradni zadatci.

Veoma smo zadovoljni projektom jer smo obogaćeni za mnoge nove spoznaje. U današnje vrijeme, kada učenici gube interes za čitanjem, potrebno je na svakojake kreativne načine pružati im ljepotu književnoga stvaralaštva. Ovaj projekt upravo to čini.

Toliko veselja, želje i zabave pri rješavanju zadataka ne možemo prenijeti. Zato postoje fotografije koje prikazuju samo djelić bogatstva koji su učenici primili.

učiteljica Ivana K. B.

RAZMJENA KNJIŽNOG JUNAKA- PROJEKT NMK

Lopta jedna od najdražih igračaka većine djece, a naš 2. b razredni odjel je satkan od ljubitelja i igrača nogometa i nije bilo teško odlučili što ćemo izraditi. Lutka loptu- Jakova Loptalka. Inspiracija nam je bilo djelo Mladena Kušeca, "Vjerujem u sebe". Djelo je poticaj čitaču da vjeruje u sebe, svoje sposobnosti i da nikada ni od čega u životu ne odustaje. Jakova Loptalka, dnevnik, pismo iznenađenja i prigodne darove poslali smo na put u Osnovnu školu Vladimira Vidrića u Kutinu kako bismo razveselili naše nove prijatelje.

Učenici produženog boravka Osnovne škole Vladimira Vidrića poslali su nam svog knjižnog junaka, lutka Tea iz djela "Kamp Bravo" autora Stefana Boonena. Teo je razveselio učenike 2. b te su s njim proveli lijepe trenutke.

KUTAK ZA ČITANJE- PROJEKT NMK

ČITATELJSKI VLAKIĆ- PROJEKT NMK

KNJIGE- PROJEKT NMK

Učenicima se od svih knjiga najviše svidjela knjiga Kamp Bravo autora Stefana Boonena. Knjigu je ilustrirao Melvin. Zanimljiva im je bila forma napisanoga djela. Naučili su čitati knjigu sa stripovskim elementima. Ilustracije su im privukle pažnju kao i različite vrste teksta. Spoznali su zanimljivosti o Belgiji. Razgovarali smo o tome koliko djece odlazi u kampove, koliko ih provodi slobodno vrijeme u prirodi, a također smo napomenuli kako ih tehnologija ne smije spriječiti u uživanju na svježem zraku. Nezaobilazna je bila i tema o prijateljstvu i hrabrosti.

Učenike je posebno iznenadilo pismo iznenađenja koje im je poslao autor djela, Stefan Boonen.

Donosimo prikaz aktivnosti vezane uz sve knjige projekta NMK.

ŠTO BI SVE SUNCE PONIJELO NA PUTOVANJE?

UČENICI SU UKRASILI KOFER ZA SUNCE I POIGRALI SE STVARIMA ZA KOJE MISLE DA SU POTREBNI SUNCU NA PUTOVANJU.

O, kako je divno vlakom putovati! Većina učenika 2. b iskusila je čari putovanja vlakom. Istakli su njegovu brzinu i prostranost. Također, jako vole promatrati kroz prozor vagona. Nagradni zadatak im je bio veoma zanimljiv. Razmišljali su kakav bi vlak izradili i došli su na ideju da vlak „Naša mala knjižnica” bude vlak koji prevozi knjige, nastavne listiće, likovni materijal, a jedan vagon su namijenili za izgubljene stvari u učionici.

« Travanj 2024 »